تاریخ : چهارشنبه 26 آبان 1395 | 10:31 ب.ظ | نویسنده : محمد دلبری


مضرات سیگار برروی خانواده هایمان 


                                                                   برای دیدن به ادامه مطلب بروید

                       

مصرف کنندگان غیر فعال سیگار 

کسانیکه در منزل یا محیط های بسته اقدام به کشیدن سیگار میکنند، دودی را در فضا منتشر میکنند که حاوی چهار هزار ماده است که حداقل در آن 50 نوع ماده سرطان زا وجود دارد که محرک های بسیار قوی هستند .

به این دود ، دود دست دوم سیگار میگویند و تمام کسانی که در آن محیط قرار دارند این دود را استنشاق می نمایند که به آن ها مصرف کنندگان غیر فعال سیگارمی گویند.

سازمان بهداشت جهانی اعلام کرده که سالیانه شصت هزار مرگ زودرس به علت دود دست دوم سیگار در جهان رخ میدهد.

40% از کودکان دنیا به طور منظم در خانه در معرض دود سیگار هستند و سی و یک درصد از مرگ کودکان دنیا را می توان به سیگار کشیدن اطرافیان نسبت داد.

 بیماری سینوس که در واقع التهاب بینی و سینوس ها میباشد یکی از بیماری هایی است که 40% از مبتلایان به آن را افرادی تشکیل میدهند که از دود دست دوم سیگار در امان نیستند .

این بیماری به علت تحریک سیستم ایمنی بینی و سینوس ها رخ میدهد که در آن لایه ایمنی بینی آسیب دیده و اجازه ورود باکتری ها را به داخل بینی میدهد .

سازمان جهانی بهداشت همچنین دود دست دوم سیگار را باعث بیماری های جدی تنفسی ، قلبی و عروقی در افراد بالغ و مرگ ناگهانی در کودکان و کاهش وزن زنان باردار دانسته است.

حتی کشیدن سیگار در اتاق جداگانه یا در بسته و نیز تهویه ی کامل اتاق هم نمیتواند افراد غیر سیگاری را از تاثیرات زیان بار سیگار مصون کند .

چون ؛

به تازگی مشخص شده که سموم ناشی از سوخت انواع دخانیات که حتی به صورت دود در هوا رویت نمی شوند، بیشتر از آنچه انتظار میرفت خطرناک و آسیب رسان هستند که به این سموم دود دست سوم سیگارمیگویند.

این سموم از طریق لباس ، پوست و وسایل افراد سیگاری به دیگران منتقل میگردد و تا ماه ها قابل تاثیرگزاری است.

حدود 90% نیکوتین تنباکوی دودشده به دیوار ، سطوح، وسایل نرم درون خانه مانند فرش،بالش و مبلمان  و نیز لباس، مو و پوست افراد جذب می شود.

در تحقیقی مشخص شده مقدار یکی از مشتقات موجود در ادرار و موی اطفالی که والدین انها به دور از انها سیگار میکشند 7 برابر کودکان با والدین غیر سیگاری است .

ذرات سمی در گردو خاک خانه، فرش و موکت ، سقف و دیوار و وسایل تزیینی پرده و مبلمان ، پنجره و صندلی ماشین ، پوست ، مو و لباس افراد یافت میشود. که بعضی از این سموم برای قتل و شکار بکار میروند ، مثل سیانید هیدروژن  که در اسلحه های کشتار جمعی کاربرد دارد و پولونیوم بعنوان یک ماده رادیو اکتیو بسیار قوی و خطرناک است مورد استفاده سازمان های جاسوسی است .

11 ترکیب سرطان زا بصورت بالقوه در دود دست سوم سیگار وجود دارد . که یک فرد سیگاری تمام این سموم را به خانواده خود تحمیل میکند و تخریبی جبران ناپذیر را در بین خانواده و اطرافیان خود بوجود می آورد.  • paper | سامان | اخبار
  • شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات